Daniel (dama dama)

Liczebność danieli na terenie Rzeczypospolitej sięga ponad 100 tysięcy sztuk, co daje mu trzecie miejsce wśród najliczniejszych grup jeleniowatych zamieszkujących nasze terytorium. Pierwsze szczątki daniela już z czasów plejstocenu na ziemiach polskich zostały znalezione na Dolnym Śląsku i w okolicach Krakowa, co pozwala nazywać go zwierzęciem rodzimym (mimo licznych głosów, że daniel został sprowadzony do Polski dopiero w XVII wieku). Daniela europejskiego można spotkać w lasach liściastych na terenie takich województw jak: śląskie, kujawsko ? pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko ? mazurskie i wielkopolskie. Drugi podgatunek daniela - daniel perski jest spotykany na terytorium Iranu.



Charakterystyka daniela

Daniela łatwo byłoby pomylić z jeleniem, gdyby nie był od niego dużo mniejszy ? długość jego ciała mierzy bowiem do 140 centymetrów. Waga jest także stosunkowo mniejsza: dorosły byk waży do 100 kg, natomiast łania do 50 kg. Charakterystyczne jest również futro, które latem przybiera odcień rdzawy z jasnymi plamami, natomiast zimą szarawy. Charakterystyczną cechą jest długi pas ciemniejszego futra, jaki biegnie wzdłuż grzbietu. W populacjach danieli częste są odchylenia od standardowego ubarwienia (albinizm i melanizm). Jako przedstawiciel jeleniowatych, daniel posiada poroże, które zaczyna się wykształcać już po 6 miesiącach życia (wtedy jest nazywane możdżeniem). Za najładniejsze poroże o najbardziej rozwiniętych łopatach uchodzą okazy zrzucane po 7-10 latach życia jelenia. Znaleźć je można końcem kwietnia lub w maju. Warto jednak pamiętać, że poroża można znajdować już od maja ? wszystko zależne jest od wieku daniela.


Rozmnażanie

Rozpoczynający się w połowie października okres bekowiska jest zwiastowany przez kopanie jam w lesie przez byki. Zwane rujowiskami, są oznaczane moczem i służą danielom do odpoczynku. W tym czasie samce beczą, jednak nie tak donośnie jak robią to jelenie. Jeden byk jest w stanie zgromadzić nawet kilkanaście łani. Ciąża łani trwa do 230 dni, a młode matka karmi aż do grudnia. Zazwyczaj jedna łania jest w stanie urodzić od jednego do trzech cielaków. Kiedy nauczą się one sprawnie poruszać, matka wraca do swojej chmary.


Okres polowania

Polowanie na samce daniela trwa od 1 października do końca stycznia, natomiast na łanie i młode okres ten jest skrócony do 15 stycznia. Istnieje wiele sposobów polowania na daniele, którego w łowisku bardzo łatwo rozpoznać, ze względu na charakterystyczny kształt poroża przypisany określonemu wieku życia daniela. Budowa fizyczna też nie przechodzi gwałtownych przemian, dlatego również jest to sposób na ustalenie wieku danego okazu.


Słowniczek: byk ? samiec
łania ? samica
łopata - poroże
chmara ? stado
bekowisko ? gody
suknia - sierść
rujowisko- wgłębienia w lesie kopane przez byki