Lornetki myśliwskie

Lornetki myśliwskie to ten element wyposażenia każdego myśliwego, bez którego wyjście na polowanie nieraz nie ma większego sensu. Pozwala on bowiem odnaleźć, poprzez obserwację terenu, zwierzynę ukrytą w krzakach lub między drzewami. Umożliwia również zbliżenie się do danego osobnika i precyzyjniejsze oddanie strzału.

Nie powinien w takim wypadku nikogo dziwić fakt, że wybór lornetki myśliwskiej, ale również lunety (która odgrywa podobną rolę) bywa kłopotliwy. Wiąże się z koniecznością wydania dość sporej ilości gotówki. Z drugiej strony kupno wysokiej klasy sprzętu daje gwarancję, że korzystanie z niego będzie długotrwałe i bezproblemowe.

 

Jakie parametry należy brać pod uwagę podczas zakupów? Przede wszystkim średnicę obiektywu. Pozwala ono określić, jakie przybliżenie jest w stanie nam zagwarantować dana lornetka, czy luneta. Średnica sprzętu reguluje ilość wpadającego światła do obiektywu, co decyduje o komforcie polowania podczas ciemniejszych pór dnia i roku (dla polowania w nocy najlepsze są lornetki o obiektywie większym niż 50 mm). Uniwersalnym wyborem pod tym względem jest lornetka o średnicy maksymalnej 50 mm. Pozwala ona na dobrą widoczność podczas polowania podczas dnia i w nocy. Przybliżenie określa, jak bardzo dany obiekt może stać się dla nas wyraźny, a dokładnie mówiąc ? z jakiej odległości będzie on dobrze widoczny. Ostatni ważny parametr, który koniecznie należy wziąć pod uwagę to pole widzenia.

Często padają również pytania o marki lornetek? Które warto wziąć pod uwagę? Jedna ze sprawdzonych marek to lornetki Alpen Optics. Producent posiada w swojej ofercie wiele różnych modeli o rozmaitych parametrach (przystosowanych do polowania w dzień i w nocy).