Lis (vulpes vulpes)

Lis jest zaliczany do rodziny psowatych. W myślistwie zalicza się go już do grona zwierzyny drobnej ? ze względu na mniejsze rozmiary. Występuje w całej Europie, Azji, Afryce i północnej Afryce, jak i w Australii. Jest zwierzęciem popularnie spotykanym nie tylko w lasach, ale także w górach czy też w okolicach miast. To mięsożerne zwierze nie pogardzi bowiem padliną, owocami leśnymi czy nawet owadami. Najczęściej można obserwować lisy, jak całymi dniami poszukują pożywienia, a w ciepłe dni wygrzewają się na słońcu. Zwierze to uchodzi za bardzo ruchliwe, a przysłowia o sprycie niosą w sobie ziarno prawdy.


Opis lisa

Lis to bardzo charakterystyczne zwierzę z podłużnym tułowiem, ?chytrym? wyglądem pyska powodowanym przez skośnie osadzone oczy, oraz piękną kitą, która stanowi do 50 cm ciała długości lisa. Samice ważą około 6 kilogramów, a samce tylko o kilogram więcej. Listy posiadają na końcu ogona (5 cm przed zakończeniem) fiołek, czyli gruczoł zapachowy, który w czasie cieczki wydziela specyficzny zapach. Jeśli chodzi o umaszczenie lisa, można najczęściej spotkać rude i brązowe futra. Listy różnić się mogą od siebie kolorem podbrzusza, uszu czy stawek.

Mieszkają w norach, często borsuczych, z których skutecznie przepędzają właścicieli. Każdy lis ma kilka jam, w których może się schronić, na przykład przed niebezpieczeństwem. Najlepiej wykształconymi zmysłami u lisa jest słuch i węch, które pozwalają mu już z daleka wyczuć padlinę czy też usłyszeć człowieka.


Rozmnażanie

Ciąża trwa około 53 dni, a szczenięta najczęściej rodzą się w okresie marzec- maj. Lisica może mieć nawet do 12 szczeniąt, ale standardem jest 6-8 niedolisków. Liszka jest bardzo troskliwą matką ? przez pierwszy okres karmi je mlekiem, aby potem zapuszczać się na polowanie i karmić młode mięsem. W polowaniach pomaga jej lis. Małe lisy już w miesiącach jesiennych stają się w pełni samodzielne. Lisy dożywają 15 lat.


Polowanie na lisy

Lisy mogą stać się celem polowań od początku lipca do końca marca. Niektóre obwody łowieckie pozwalają polować na lisy przez cały rok, ale to jest spowodowane występowaniem na ich terytorium np. głuszca. Najczęstszymi sposobami polowań jest udawanie odgłosów myszy, zająca (polowanie na wab), bądź też na zasiadkę.


Słowniczek:
stawki ? łapy
liszka ? lisica
niedolisek ? mały lis
fiołek ? gruczoł zapachowy na końcu ogona