Łoś (alces alces)
Trochę historii...Łoś był zwierzęciem uznawanym za pospolite, do czasu, kiedy liczebność jego populacji znacząco spadła. Miało to miejsce przede wszystkim w czasie II wojny światowej, chociaż i później zdarzały się sytuacje odstrzału tej zwierzyny. Zwyczajowo nazywało się łosia również zwierzęciem królewskim - takie nazewnictwo ma swoje korzenie w XVI wieku, gdzie polowanie na łosie było przywilejem władców i bardziej zamożnej szlachty.

Po czym poznać łosia?
Samiec łosia to inaczej byk w żargonie myśliwskim, natomiast samice nazywane są klępami. Zwierzęta te łatwo poznać i odróżnić od innych ? specyficzna sylwetka, duży łeb i pokaźne poroże, wszystko to dopełnione o chude i długie badyle sprawia, że rozróżnianie tego gatunku od innych nie stanowi problemu.
Największe rozmiary byki osiągają w wieku 10 lat (na terenie Rzeczypospolitej spotyka się byki o masie 400 kg bądź więcej), natomiast klępy w wieku 7-9 lat (ważą do 250 kilogramów). Trudnością może być jednak rozpoznanie wieku byka. Wtedy należy zwracać uwagę na brodę, która u młodych osobników jest wyraźnie dłuższa, i węższa, a u starszych krótsza, ale za to szersza.
Łosie są zwierzęciem z natury powolnym, które najczęściej porusza się stepem. Ich brunatnoszare futro na zimę staje się o odcień jaśniejsze. Zwierzyna gruba, jaką jest łoś, ma poroże, którego znalezienie przez myśliwego wiąże się ze zdobyciem medalu. Jego kolor jest zależny od wielkości rosochy i wymiarów poszczególnych jej elementów. Poroże można znaleźć w lasach już w grudniu, ale najczęściej rosochy łosie zrzucają w pierwszych miesiącach roku.
Regiony występowania łosia
Łosie występują przede wszystkim na terytorium Alaski, Skandynawii i Syberii. W Polsce łosia można zobaczyć w Ostoi biebrzańskiej bądź w Puszczy Kampinoskiej, gdzie najczęściej można go spotkać na bagnach i terenach podmokłych.
Okres rozmnażania
Okres godowy obejmuje miesiące od września do października. Ciąża klępy trwa do 240 dni a młode rodzą się najczęściej na wiosnę. Zaraz po porodzie łoszaki są nieporadne, a wrażenie to potęgują ich długie badyle. Jednak młode bardzo szybko przybierają na wadze i stają się samodzielne.
Kiedy na polowanie?
Polowanie na łosie obecnie w Rzeczpospolitej Polskiej jest zabronione, ponieważ gatunek ten jest pod ochroną. W niektórych regionach występowania łosia polowanie na niego jest możliwe (Skandynawia, Alaska). Warto jednak wiedzieć, że polowanie na tego z pozoru niezgrabnego zwierza jest męczące i wymaga przygotowania. W Skandynawii popularnymi zwierzętami używanymi do polowania są psy myśliwskie ? szpice, które łatwo tropią łosie i potrafią je skutecznie osaczyć.
Słowniczek pojęć:
byk -samiec
klępa - samica
rosochy - poroże
badyle - nogi
łoszaki - młode
broda ? fałd skóry na krtani