Kuropatwa (perdix perdix)

Kuropatwa, ptak zaliczany do polno-leśnych, jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej spotykanych ptaków w Polsce. Oprócz naszego kraju, można ją spotkać również w całej Europie ? z wyjątkiem paru krajów takich jak Portugalia, Grecja, Włochy, Finlandia, Norwegia i Szwecja.

Jej brązowo?biało?czerwone upierzenie doskonale pozwala na maskowanie wśród upraw. PZŁ musiało podjąć kroki w celu ochrony i ponownego zasiedlania terenów przez te ptaki, ponieważ można było zanotować spadek ich populacji na terenie Polski.



Kuropatwy szukają pożywienia za dnia, by nocą wracać do miejsca odpoczynku. Głównie spotkać je można na terenach ówczesnej wsi: na łąkach, uprawach i na polach. Kuropatwy już w marcu rozpoczynają okres lęgowy. Łącząc się w parki, szukają sobie odpowiedniego miejsca na złożenie jaj. Również starki, czyli pary z lat poprzednich, powrotne łączą się razem na czas lęgów. Wysiadywanie jaj, często z pomocą koguta, trwa do 25 dni, a młode już następnego dnia są wodzone za kurą i samodzielnie zdobywają sobie pożywienie.

Można polować na kuropatwy od 11 września do 21 października, najczęściej robi się to na deptaka bądź z psem.